Pri výbere medzi ručnou autoumyvárkou a automatizovaným systémom s kefami je ručné umývanie jasnou voľbou a to tak pre nové ako aj jazdené autá.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo je ručné umývanie považované za lepšiu možnosť, je jeho schopnosť dôkladne čistiť auto bez rizika poškriabania lakovaných povrchov, skiel alebo aj plastov Práve to je nežiaducim účinkom pri používaní kefy.
Ručná autoumyvárka umožňuje individuálny prístup k rôznym častiam vozidla, čo zaisťuje, že každé zákutie, vrátane ťažko dostupných miest, môžete poriadne vyčistiť. Tento prístup vám dáva možnosť zvoliť si špecifické čistiace prostriedky a techniky prispôsobené typu a materiálu povrchu, autokozmetika je naozaj rozmanitá.
Ručné umývanie poskytuje príležitosť na dôkladnú kontrolu povrchu. Takto viete odhaliť drobné škrabance, odreniny alebo iné poškodenia, ktoré by inak mohli zostať nepovšimnuté. Včasná detekcia umožňuje rýchlu a pomerne lacnú opravu.
Napokon, ručná autoumyvárka je často sprevádzaná pocitom spokojnosti z dobre vykonanej práce. Niekedy nie je pocitovo nič lepšie, ako keď si auto umyjete sami a vidíte výsledky svojej práce. Aby boli čo najlepšie, v nasledujúcich riadkoch si ukážeme kompletný návod od úvodného oplachu až po záverečné navoskovanie a vysušenie.
Prvý krok je dôkladné opláchnutie karosérie, skiel, diskov a podvozku. Vďaka tomu viete efektívne odstrániť z auta tie najviac hrubé a viditeľné nečistoty. Ide o prach, blato alebo po zime aj cestná soľ, v lete zas môže na auto napadať piesok.
Použitím tlakovej hadice s nastaviteľnou tryskou dôkladne opláchnite všetky časti vozidla, vrátane tých ťažšie dostupných miest v oblasti pod kolesami.
Zmyslom tohto úvodného oplachu je minimalizácia rizika vzniku škrabancov pri umývaní špongiou, kefou alebo rukavicou. To sa bežne deje pri poškriabaní laku malými, ale abrazívnymi časticami nečistôt, ktoré by mohli byť vtierané do povrchu vozidla. To isté platí aj pre oplach podvozku od agresívnych látok spôsobujúcich hrdzu.
Pravidelným čistením podvozku však nielen predchádzate potenciálnym problémom a udržiavate vozidlo v čistote, ale má to zmysel aj pre prevenciu voči korózii a na udržanie dobrého technického stavu. Platí to špeciálne v období po zime.
Okrem karosérie a podvozku treba venovať pozornosť aj kolesám. Okrem dôkladného umytia diskov a pneumatík vodou stojí za to siahnuť aj po špeciálnych čističoch na disky. Tie aplikujte po úvodnom oplachu priamo na disky, pričom ich zloženie je prispôsobené na dosiahnutie efektu dôsledného odmastenia a rozpustenia olejov.
Po úvodnom opláchnutí vozidla prichádza na rad ďalšia dôležitá fáza a to aplikácia šampónu. Ten môže mať tekutú podobu, ale aj podobu špeciálnej peny.
Jeho využitie je nevyhnutné na efektívne odstránenie nečistôt, vrátane hmyzu, ktoré sa na povrchu usadili a ktoré obyčajná voda odstrániť nevie. Aplikácia tekutého šampónu zabezpečí, že nečistoty sú rozpustené bez poškodenia ochranného laku. Použitie peny má tiež svoj zmysel, jej hustá štruktúra udrží šampón na povrchu dlhšie.
Tento proces nielen pomôže na dôkladné čistenie, ale aj minimalizuje riziko poškriabania povrchu pri ďalšom umývaní. Šampóny môžete nechať na karosérii chvíľu pôsobiť, no nie na priamom slnku. Po pár minútach ich umyte horúcou vodou.
Teplá voda je vďaka svojim lepším rozpúšťacím vlastnostiam efektívna na odstránenie čistiaceho prostriedku a chemikálií zo šampónov a to tak, že po nich nezostane žiadny film. Zamerajte sa na dôkladné umytie tak, aby nikde na karosérii nezostali škvrny alebo zvyšky od šampónu, inak by mohli po zaschnutí zmeniť niekde aj lesklosť laku.
Pri umývaní od šampónu nezabudnite ani na rohy okien, vnútornú časť spätných zrkadiel, rôzne zákutia okolo dverí, spodnú časť bokov aj nárazníkov auta, koncovky výfukov, hmlové svetlá vpredu a na ostatné detaily, kde by mohol šampón stiecť.
Finálna fáza umývania v ručnej autoumyvárke zahŕňa aplikáciu tekutého vosku, osmotickú vošu a následné dôkladné vysušenie na to určeným uterákom.
Aplikácia tekutého vosku je veľmi dôležitým krokom a to aj do budúcnosti. Vosk poskytuje dodatočnú ochrannú vrstvu na povrchu, ktorá pomáha redukovať vodu a usadzovanie nečistôt, čím uľahčuje budúce čistenie a udržiava vozidlo dlhšie vizuálne čisté. Okrem toho, vosk zvyšuje lesk lakovaných povrchov, vrátane tých chrómových.
Po aplikácii vosku prichádza na rad osmotická voda, ktorá je špeciálnym riešením pre finálne opláchnutie. Ide o demineralizovanú vodu so schopnosťou minimalizovať zanechanie vodných škvŕn, takže na karosérii nezostanú žiadne stopy vodného kameňa.
Osmotická voda na povrchu nezanecháva škvrny od tzv. tvrdej vody, takže efekt dôkladného umytia sa neznehodnotí tak, ako by bolo v prípade bežného opláchnutia. Aby ste efekt čistého auta znásobili ešte viac, musí byť záverečným krokom dôkladné vysušenie uterákom. Nie však hocijakým, ale špeciálnym určeným na karosériu auta.
Použitie mäkkého a absorpčného uteráka z mikrovlákna je zároveň kľúčové pre odstránenie všetkých zvyškov vody. Zároveň s tým minimalizujete riziko poškriabania od zostávajúcich nečistôt a karoséria, sklá aj chróm sa budú dokonale lesknúť!
zakúpené na filtreaoleje.sk 22.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 23.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 23.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 23.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 21.11.2024
zakúpené na filtreaoleje.sk 20.11.2024